//Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Print Friendly and PDF

Wojcieszów rozciąga się na przestrzeni ponad 7 km wzdłuż doliny rzeki Kaczawy. Jest jedną z najstarszych osad w okolicy, bardzo malowniczo położoną. Położenie Wojcieszowa zostało uwarunkowane przez szlak handlowy wiodący ze Złotoryi do Kamiennej Góry, a stamtąd ku Przełęczy Lubawskiej otwierającej drogę do Czech.  Wojcieszów otaczają liczne, wysokie i zalesione wzgórza Gór Kaczawskich : Młynica 456 m n.p.m., Meszna 580 m n.p m , Połom 667 m n.p.m., Miłek 566 m n.p.m. i Chmielarz 580 m n.p.m. Najbardziej interesujące są dwie z nich : Połom i Miłek. Zbudowane są one ze skał wapiennych. Występują tu interesujące zjawiska krasowe, bogata flora i fauna wapieniolubna rzadko spotykana w Polsce.

Zabytki

Kościół parafialny
Pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIII w. z wysokiej klasy gotycką rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem i zespołem całopostaciowych płyt nagrobnych z XVI i XVII w.

źródło: Wikipedia

Ruiny szubienicy
Szubienica w Wojcieszowie jest największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu na Śląsku. Ukryta w lesie ruina murowanej szubienicy z pierwszej połowy XVII w. ma kształt baszty z kamiennymi filarami.

Ruiny pieców wapienniczych
Na terenie miasta znajdują się dwie ruiny pieców wapienniczych, pochodzące najprawdopodobniej z XIX w. 

Kamień Fryderyka Wielkiego
Znajduje się pod nim napis upamiętniający wizytę króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. Odwiedził tutejsze kamieniołomy i zamówił marmury na budowę Pałacu Nowego w Poczdamie. 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Pa%C5%82ac_(Sanssouci)

 

Pałace i parki
Na terenie miasta znajdują się trzy pałacyki. Można podziwiać je z zewnątrz, a po uzgodnieniu z właścicielem także rzucić okiem na wystrój wnętrz. Interesujący jest stary drzewostan w przylegających parkach.

Zobacz również galerie użytkowników