//„POMYSŁ NA ŻYCIE”

„POMYSŁ NA ŻYCIE”

Projekt „Pomysł na życie”, zrealizowany w ramach ogólnopolskiego programu „Równać Szanse” i finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Ziemia Aktywnych w Wojcieszowie.
Projekt był adresowany do młodzieży Wojcieszowa i miał na celu pokazanie, że Perła Gór Kaczawskich, jak mówi się o Wojcieszowie, jest miejscem, w którym tkwi ogromny potencjał ukryty w malowniczej przyrodzie gór stanowiących pas pogórza Sudetów. Istotnym potencjałem tego miejsca są również ludzie. W ramach projektu grupa młodzieży w Wojcieszowie: zaprojektowała i zrealizowała dwie gry terenowe dla małych i dużych mieszkańców Wojcieszowa, zaprojektowała i oznakowała dwie trasy biegowe – na 800 m i 10km, zaprojektowała zręcznościowy plac zabaw dla dzieci, który jako kontynuacja działań zostanie zbudowany w wyznaczonym miejscu. W czasie trwania projektu – od lutego do sierpnia – młodzież regularnie spotykała się w siedzibie Stowarzyszenia, aby pracować nad pomysłami. Odbyły się również dwie wizyty studyjne do Radzimowic (Dom Chleba i Szklana Manufaktura) oraz do Pensjonatu pod Chmielarzem, gdzie młodzi ludzie mogli przyjrzeć się ludziom, którzy realizują właśnie tutaj swój pomysł na życie. Projekt miał również ukryte cele, które tak naprawdę stanowiły istotę wszystkich podejmowanych działań. Najważniejsze w nim było, aby każda młoda osoba biorąca w nim udział: 1. Poczuła i przeżyła własny sukces. 2. Nauczyła się zjednywać sobie innych. 3. Zaczęła wierzyć we własne możliwości. 4. Nauczyła się tworzyć nowe sytuacje, wchodzić w nowe role, radzić sobie w nowej rzeczywistości. 5. Potrafiła współpracować w różnych grupach. 6. Nabyła szerszych kompetencji, by planować własne życie w dobrej relacji z innymi. 7. Dostrzegła potencjał miejsca, w którym mieszka i potrafiła podjąć działania, żeby tenże wykorzystać.
Członkowie Stowarzyszenia Ziemia Aktywnych, z uwagą obserwujący działania młodzieży, z satysfakcją podkreślają ich fantastyczne zaangażowanie i odpowiedzialność.