//Położenie

Położenie

Print Friendly and PDF

Miasto Wojcieszów położone jest w Sudetach Zachodnich na terenie Gór Kaczawskich oraz niewielkich skrawków Pogórza Kaczawskiego (Pogórze Wojcieszowskie i Rów Wlenia). Pod względem administracyjnym miasto położone jest w południowej części powiatu złotoryjskiego w województwie dolnośląskim. 

 

Od północy i zachodu Wojcieszów graniczy z gminą Świerzawa (pow. złotoryjski), od wschodu z gminą Bolków (pow. jaworski), a od południa z gminą Janowice Wielkie (pow. jeleniogórski). Powierzchnia miasta wynosi 32,14 km2, a zamieszkują je 3824 osoby.

Wojcieszów rozciąga się na przestrzeni ponad 7 km wzdłuż doliny rzeki Kaczawy. Jest jedną z najstarszych osad w okolicy, bardzo malowniczo położoną. Położenie Wojcieszowa zostało uwarunkowane przez szlak handlowy wiodący ze Złotoryi do Kamiennej Góry, a stamtąd ku Przełęczy Lubawskiej otwierającej drogę do Czech.  Wojcieszów otaczają liczne, wysokie i zalesione wzgórza Gór Kaczawskich : Młynica 456 m n.p.m., Meszna 580 m n.p.m., Połom 667 m n.p.m., Miłek 566 m n.p.m. i Chmielarz 580 m n.p.m. Najbardziej interesujące są dwie z nich : Połom i Miłek. Zbudowane są one ze skał wapiennych. Występują tu interesujące zjawiska krasowe, bogata flora i fauna wapieniolubna rzadko spotykana w Polsce.