//WOJSKO  INFORMUJE  O  ĆWICZENIACH  DRAGON – 24

WOJSKO  INFORMUJE  O  ĆWICZENIACH  DRAGON – 24

WOJSKO  INFORMUJE  O  ĆWICZENIACH  DRAGON – 24

 

Od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju odbywa się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami po kryptonimem Steadfast Defender-24 i Dragon-24. Zwracamy się do kierowców z apelem   o zachowanie szczególnej ostrożności.

Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Chrońmy także dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji.

Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych.  Bądźmy świadomi zagrożeń!

Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski.

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadza serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender-24 (STDE-24).

W ramach ćwiczeń STADE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy   i przyjmuje na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu  sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw Dragon-24, które rozpoczęło się 26 lutego 2024 r.

STDE-24 i DR-24 są  ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.